Pomorze Zachodnie 2023
12 - 16 kwietnia
Wspomnienia
Na Pomorzu Zachodnim
nades艂a艂: Piotr29-04-2023
Wycieczka wielkanocna anno 2023 rozpocz臋艂a si臋 w Poznaniu dok膮d uczestnicy zjechali si臋 kolej膮, a Ania nawet przylecia艂a z Walii samolotem. Po serdecznych powitaniach za艂adowali艣my si臋 do autobusu i wyruszyli w drog臋. Pierwszy przystanek zrobili艣my w Go艣cikowie-Parady偶u aby obejrze膰 pocysterski zesp贸艂 klasztorny, z pi臋knym (obecnie barokowym) ko艣cio艂em. Kawa艂ek dalej, ko艂o Sul臋cina zrobili艣my wycieczk臋 do jednego z g艂臋bokich w膮woz贸w opadaj膮cych w stron臋 jeziora Lubniewsko. Zej艣cie do W膮wozu 呕ubrowskiego wygl膮da艂o tak gro藕nie, 偶e niekt贸rzy uczestnicy woleli wr贸ci膰 t膮 sam膮 drog膮, reszta dokona艂a przej艣cia w艣r贸d przypominaj膮cej g贸ry scenerii. Zaczyna艂o ju偶 zmierzcha膰 kiedy dojechali艣my do Kostrzyna na nocleg w hotelu, po艂o偶onym na skraju obr贸conej w ruin臋 twierdzy.
Poranek wsta艂 pochmurny i ch艂odny. Podjechali艣my do Charzyna, gdzie znajduje si臋 dyrekcja Parku Narodowego Uj艣cie Warty sk膮d w towarzystwie pani z dzia艂u edukacji, zaopatrzeni w parkowy sprz臋t optyczny, udali艣my si臋 najpierw na 艣cie偶k臋 przyrodnicz膮 鈥濵okrad艂a鈥, a nast臋pnie na tzw. Betonk臋 k. S艂o艅ska. Obserwowali艣my ptaki r贸偶nych gatunk贸w m. in. g臋si, czaple, 艂ab臋dzie, perkozy, 艂yski, 偶urawie, czajki, rybitwy, bieliki鈥 jednocze艣nie s艂uchaj膮c informacji o przyrodzie i dzia艂alno艣ci parku. Na zako艅czenie odwiedzili艣my nowo powsta艂e centrum edukacyjne w S艂o艅sku, z bardzo nowoczesn膮 ekspozycj膮 multimedialn膮. Tymczasem pogoda si臋 poprawi艂a i kolejny obiekt przyrodniczy 鈥 rezerwat 艂膮kowy 鈥濷wczary鈥 - zwiedzali艣my ju偶 w s艂o艅cu, ciesz膮c si臋 widokiem wczesnowiosennych kwiat贸w. Na zako艅czenie dnia pojechali艣my do uroczego zak膮tka 鈥 po艂o偶onego na zboczach doliny Odry pod Krajnikiem Dolnym romantycznego parku 鈥濪olina Mi艂o艣ci鈥. To pi臋kne za艂o偶enie krajobrazowe powsta艂o w XIX w. staraniem miejscowych w艂a艣cicieli. Z punkt贸w widokowych roztacza艂a si臋 panorama doliny Odry, chronionej po niemieckiej stronie jako park narodowy. Na nocleg udali艣my si臋 do Stargardu.
Stargard zwiedzali艣my przy do艣膰 paskudnej pogodzie, oprowadzani przez miejscow膮 przewodniczk臋 z PTTK. Najwi臋cej uwagi po艣wi臋cili艣my monumentalnemu ko艣cio艂owi NMP. Chocia偶 pozosta艂e zabytki ogl膮dali艣my do艣膰 pobie偶nie, to i tak zwiedzanie przeci膮gn臋艂o si臋 i sp贸藕nili艣my si臋 na um贸wione spotkanie w arboretum w Glinnej. Szcz臋艣liwie przewodniczka czeka艂a i z wielkim zaanga偶owaniem oprowadzi艂a nas po parku dendrologicznym. Kolejnym punktem by艂a przechadzka po Puszczy Bukowej, niestety ci膮gle przy marnej pogodzie. Od g艂azu 鈥濻erce Puszczy鈥 doszli艣my do G艂azu Krajoznawc贸w. Po drodze do Drezdenka (nast臋pne 2 noclegi) zatrzymali艣my si臋 jeszcze w Pyrzycach, aby zobaczy膰 zachowane fragmenty mur贸w miejskich.
Nast臋pny dzie艅 po艣wi臋cony by艂 na wycieczk臋 do Drawie艅skiego Parku Narodowego. Z pracownikiem parku przeszli艣my dwie trasy 鈥 pierwsza pokazywa艂a g艂贸wnie przesz艂o艣膰 tego terenu, dawniej znacznie bardziej zaludnionego i u偶ytkowanego; druga, w rejonie jezior Czarne i Ostrowieckie, m贸wi艂a wi臋cej o przyrodzie. Okaza艂o si臋, 偶e park, kojarzony g艂贸wnie ze sp艂ywem Draw膮, oferuje te偶 atrakcyjne trasy pieszych w臋dr贸wek. Wracaj膮c do Drezdenka zatrzymali艣my si臋 jeszcze w Mi臋rz臋cinie gdzie znajduje si臋 pieczo艂owicie odnowiony i przerobiony na hotel zesp贸艂 parkowo-pa艂acowy.
W niedziel臋 rano, ci膮gle w deszczu, wyruszyli艣my w drog臋 powrotn膮 do Poznania z kr贸tkimi przystankami w Mi臋dzychodzie (studnia z siarkow膮 wod膮) i Sierakowie (ciekawy renesansowo-barokowy ko艣ci贸艂). Na d艂u偶ej zatrzymali艣my si臋 w Szamotu艂ach, aby zwiedzi膰 zamek i znajduj膮ce si臋 w nim muzeum z du偶膮 kolekcj膮 ikon. Wycieczk臋 zako艅czyli艣my w Poznaniu, przy dworcu kolejowym sk膮d poci膮gami rozjechali艣my si臋 w r贸偶ne strony.
Na zako艅czenie wykaz widzianych gatunk贸w ptak贸w, kt贸re zanotowa艂 Jacek: perkoz dwuczuby, kormoran, czapla bia艂a, czapla siwa, bocian bia艂y, 艂ab臋d藕 niemy, g臋艣 g臋gawa, g臋艣 zbo偶owa, krzy偶贸wka, p艂askonos, g膮go艂, nurog臋艣, bielik, b艂otniak ( chyba stawowy), myszo艂贸w, pustu艂ka, ba偶ant, 艂yska, 偶uraw, czajka, batalion, 艣mieszka, rybitwa wielkodzioba, siniak, grzywacz, sierp贸wka, dzi臋cio艂 czarny, skowronek, jask贸艂ka okn贸wka, pliszka 偶贸艂ta, strzy偶yk, kos, kwiczo艂, bogatka, s贸jka, sroka, wrona siwa, gawron, kruk, kawka, szpak, wr贸bel, zi臋ba.