logo
» Eko-tourist » Wycieczki klubowe » 艁uk Mu偶akowa 2024

艁uk Mu偶akowa 2024

3 - 7 kwietnia

Wspomnienia

Wycieczka Wielkanocna

nades艂a艂: Piotr
19-04-2024

Zasadniczym celem wycieczki by艂 艁uk Mu偶akowa, ciekawa, polodowcowa forma geomorfologiczna po艂o偶ona na terenie 艁u偶yc, po obu stronach granicy, ale po drodze zobaczyli艣my inne interesuj膮ce miejsca. Pierwszego dnia zatrzymali艣my si臋 w Bralinie i w Antoninie. W Bralinie ogl膮dali艣my drewniany ko艣ci贸艂 pielgrzymkowy 鈥濶a p贸lku鈥 pochodz膮cy z 1711 r., a w Antoninie te偶 drewniany pa艂ac my艣liwski Radziwi艂艂贸w z lat 1822-24. Pa艂ac otacza rozleg艂y park, przechodz膮cy w rezerwat przyrody 鈥濿ydymacz鈥. Nocleg mieli艣my w Krotoszynie, ale przyjechali艣my p贸藕nym popo艂udniem i wi臋kszo艣膰 uczestnik贸w rozgl膮da艂a si臋 bardziej za restauracjami, ni偶 za zabytkami.

Z Krotoszyna blisko (30 km) do Milicza po艂o偶onego w Dolinie Baryczy 鈥 krainie karpia. W tej sympatycznej miejscowo艣ci zwiedzili艣my szachulcowy 鈥濳o艣ci贸艂 艁aski鈥 z XVIII w. oraz obejrzeli艣my zesp贸艂 parkowo-pa艂acony, wzniesiony przez Maltzan贸w. Dalej jechali艣my wzd艂u偶 Baryczy i zatrzymali艣my si臋 we wsi Grab贸wka, aby szlakiem przyrodniczym okr膮偶y膰 staw Niezgoda. W臋drowali艣my groblami obserwuj膮c pe艂ne wczesnowiosennych kwiat贸w olsy i 艂臋gi oraz wypatruj膮c ptak贸w. Nie mieli艣my teleskopu, ale uda艂o si臋 dostrzec np. 3 gatunki czapli (siw膮, bia艂膮 i modronos膮), 艂ab臋dzie, kaczki, dzikie g臋si, 艂yski, perkozy鈥 a na niebie b艂otniaki i wysoko szybuj膮cego bielika. Po tej uroczej przechadzce pojechali艣my do pobliskiego 呕migrodu, aby obejrze膰 kolejny zesp贸艂 parkowo-pa艂acowy, za艂o偶ony przez Hatzfeld贸w. Obejmuje on p贸藕nogotyck膮 wie偶臋 (pozosta艂o艣膰 dawnego zamku), utrwalon膮 ruin臋 barokowego pa艂acu i rozleg艂y, pi臋knie utrzymany park w stylu romantycznym. Ostatnim punktem krajoznawczym tego dnia by艂 ko艣ci贸艂 p.w. 艣w. Piotra i Paw艂a w Chojnowie. Pot臋偶na ceglana bazylika z XIV/XV w. szcz臋艣liwie przetrwa艂a wojn臋, zachowa艂o si臋 te偶 cenne wyposa偶enie. P贸藕nym popo艂udniem dotarli艣my do przygranicznej 艁臋knicy, do pensjonatu po艂o偶onego tu偶 przy s艂ynnym parku.

Kolejny dzie艅 sp臋dzili艣my po stronie niemieckiej. Najpierw odwiedzili艣my Park G艂az贸w w Nochten, kt贸ry powsta艂 na zrekultywowanym zwa艂owisku pokopalnianym. Okaza艂 si臋 on wybitnym dzie艂em sztuki ogrodowej, w kt贸ry elementy geologiczne przeplataj膮 si臋 z kompozycjami ro艣linnymi. Park ma dopiero 20 lat i z pewno艣ci膮, w miar臋 jak drzewa b臋d膮 ros艂y, b臋dzie stawa艂 si臋 co raz pi臋kniejszy. Dla odmiany park rododendron贸w w Kromlau to za艂o偶enie maj膮ce 180 lat. Krzewy jeszcze nie kwit艂y, ale ca艂o艣膰 i tak prezentowa艂a si臋 malowniczo. Wreszcie na koniec pojechali艣my do Bad Muskau, zobaczy膰 zachodni膮 cz臋艣膰 s艂ynnego parku, za艂o偶onego przez ksi臋cia Hermana von Puckler-Muskau, kt贸ry jest obiektem 艣wiatowego dziedzictwa UNESCO. Po d艂ugim spacerze parkowymi dr贸偶kami, przeszli艣my przez most dla pieszych na Nysie i piechot膮 wr贸cili艣my do naszego pensjonatu.

W obr臋bie struktury geologicznej 艁uku Mu偶akowa wyst臋puj膮 p艂ytko zalegaj膮ce, pod艂u偶ne z艂o偶a w臋gla brunatnego, kt贸re by艂y eksploatowane jeszcze w XIX w. Z czasem opuszczone wyrobiska zala艂a woda, a ich brzegi zaros艂y lasem, powsta艂o tzw. 鈥瀙ojezierze antropogeniczne鈥. Poprowadzono przez nie szlak geoturystyczny Kopalnia Babina, na kt贸ry wybrali艣my si臋 nast臋pnego dnia. Wycieczk臋 prowadzi艂 miejscowy przewodnik, absolwent geoturystyki na AGH, p. Wojciech Lewicki, 艣wietnie przygotowany zar贸wno pod wzgl臋dem merytorycznym, jak i metodycznym. Ca艂o艣膰 zaj臋艂a blisko 6 godzin i dostarczy艂a nie tylko sporej dawki wiedzy, ale i mi艂ych wra偶e艅 krajobrazowych. Po po艂udniu cz臋艣膰 grupy wybra艂a si臋 jeszcze na dwugodzinny spacer po wschodniej (polskiej) cz臋艣ci Parku Mu偶akowskiego.

W dniu powrotu, troch臋 si臋 spieszyli艣my, aby wzi膮膰 udzia艂 w wyborach, ale zwiedzili艣my jeszcze le偶膮cy nad Kwis膮 Zamek Kliczk贸w. Zdewastowany i ograbiony przez armi臋 radzieck膮, przechodzi艂 r贸偶ne koleje losu, by wreszcie sta膰 si臋 hotelem. Obiekt mo偶na zwiedzi膰 z przewodnikiem.

Warto doda膰, 偶e na ca艂ej trasie pi臋ciodniowej wycieczki mieli艣my 艂adn膮 pogod臋, co znakomicie podnios艂o satysfakcj臋 ze spacer贸w w terenie.

Galeria

COPYRIGHT © ANNA D膭BROWSKA 2008