logo
» Eko-tourist » Wycieczki klubowe » Łuk Mużakowa 2024

Łuk Mużakowa 2024

3 - 7 kwietnia

Wspomnienia

Wycieczka Wielkanocna

nadesłał: Piotr
19-04-2024

Zasadniczym celem wycieczki był Łuk Mużakowa, ciekawa, polodowcowa forma geomorfologiczna położona na terenie Łużyc, po obu stronach granicy, ale po drodze zobaczyliśmy inne interesujące miejsca. Pierwszego dnia zatrzymaliśmy się w Bralinie i w Antoninie. W Bralinie oglądaliśmy drewniany kościół pielgrzymkowy „Na pólku” pochodzący z 1711 r., a w Antoninie też drewniany pałac myśliwski Radziwiłłów z lat 1822-24. Pałac otacza rozległy park, przechodzący w rezerwat przyrody „Wydymacz”. Nocleg mieliśmy w Krotoszynie, ale przyjechaliśmy późnym popołudniem i większość uczestników rozglądała się bardziej za restauracjami, niż za zabytkami.

Z Krotoszyna blisko (30 km) do Milicza położonego w Dolinie Baryczy – krainie karpia. W tej sympatycznej miejscowości zwiedziliśmy szachulcowy „Kościół Łaski” z XVIII w. oraz obejrzeliśmy zespół parkowo-pałacony, wzniesiony przez Maltzanów. Dalej jechaliśmy wzdłuż Baryczy i zatrzymaliśmy się we wsi Grabówka, aby szlakiem przyrodniczym okrążyć staw Niezgoda. Wędrowaliśmy groblami obserwując pełne wczesnowiosennych kwiatów olsy i łęgi oraz wypatrując ptaków. Nie mieliśmy teleskopu, ale udało się dostrzec np. 3 gatunki czapli (siwą, białą i modronosą), łabędzie, kaczki, dzikie gęsi, łyski, perkozy… a na niebie błotniaki i wysoko szybującego bielika. Po tej uroczej przechadzce pojechaliśmy do pobliskiego Żmigrodu, aby obejrzeć kolejny zespół parkowo-pałacowy, założony przez Hatzfeldów. Obejmuje on późnogotycką wieżę (pozostałość dawnego zamku), utrwaloną ruinę barokowego pałacu i rozległy, pięknie utrzymany park w stylu romantycznym. Ostatnim punktem krajoznawczym tego dnia był kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Chojnowie. Potężna ceglana bazylika z XIV/XV w. szczęśliwie przetrwała wojnę, zachowało się też cenne wyposażenie. Późnym popołudniem dotarliśmy do przygranicznej Łęknicy, do pensjonatu położonego tuż przy słynnym parku.

Kolejny dzień spędziliśmy po stronie niemieckiej. Najpierw odwiedziliśmy Park Głazów w Nochten, który powstał na zrekultywowanym zwałowisku pokopalnianym. Okazał się on wybitnym dziełem sztuki ogrodowej, w który elementy geologiczne przeplatają się z kompozycjami roślinnymi. Park ma dopiero 20 lat i z pewnością, w miarę jak drzewa będą rosły, będzie stawał się co raz piękniejszy. Dla odmiany park rododendronów w Kromlau to założenie mające 180 lat. Krzewy jeszcze nie kwitły, ale całość i tak prezentowała się malowniczo. Wreszcie na koniec pojechaliśmy do Bad Muskau, zobaczyć zachodnią część słynnego parku, założonego przez księcia Hermana von Puckler-Muskau, który jest obiektem światowego dziedzictwa UNESCO. Po długim spacerze parkowymi dróżkami, przeszliśmy przez most dla pieszych na Nysie i piechotą wróciliśmy do naszego pensjonatu.

W obrębie struktury geologicznej Łuku Mużakowa występują płytko zalegające, podłużne złoża węgla brunatnego, które były eksploatowane jeszcze w XIX w. Z czasem opuszczone wyrobiska zalała woda, a ich brzegi zarosły lasem, powstało tzw. „pojezierze antropogeniczne”. Poprowadzono przez nie szlak geoturystyczny Kopalnia Babina, na który wybraliśmy się następnego dnia. Wycieczkę prowadził miejscowy przewodnik, absolwent geoturystyki na AGH, p. Wojciech Lewicki, świetnie przygotowany zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodycznym. Całość zajęła blisko 6 godzin i dostarczyła nie tylko sporej dawki wiedzy, ale i miłych wrażeń krajobrazowych. Po południu część grupy wybrała się jeszcze na dwugodzinny spacer po wschodniej (polskiej) części Parku Mużakowskiego.

W dniu powrotu, trochę się spieszyliśmy, aby wziąć udział w wyborach, ale zwiedziliśmy jeszcze leżący nad Kwisą Zamek Kliczków. Zdewastowany i ograbiony przez armię radziecką, przechodził różne koleje losu, by wreszcie stać się hotelem. Obiekt można zwiedzić z przewodnikiem.

Warto dodać, że na całej trasie pięciodniowej wycieczki mieliśmy ładną pogodę, co znakomicie podniosło satysfakcję ze spacerów w terenie.

Galeria

COPYRIGHT © ANNA DĄBROWSKA 2008