logo
» Eko-tourist » Wycieczki klubowe » Peloponez 2022

Peloponez 2022

21 - 28 wrzesnia

Wspomnienia

Wycieczka w g艂膮b dziej贸w

nades艂a艂: Piotr
17-10-2022

Gdzie mo偶na zobaczy膰 materialne 艣wiadectwa z epoki homeryckich bohater贸w? Zmaga艅, o kt贸rych pisali Herodot i Tukidydes? Areny, na kt贸rych sportowcy walczyli o olimpijskie laury? Rynek, gdzie Pawe艂 g艂osi艂 Dobr膮 Nowin臋? Zamki wzniesione przez krzy偶owc贸w, bizantyjskie ko艣cio艂y i meczety z czas贸w tureckiej okupacji? Gdzie wreszcie s膮 pami膮tki 艣wiadcz膮ce o bohaterskiej walce Grek贸w o wolno艣膰 w XIX w.? To wszystko mo偶na zobaczy膰 na obszarze mniejszym ni偶 Mazowsze 鈥 na Peloponezie!
Wybrali艣my si臋 16 osobow膮 grup膮, podr贸偶uj膮c膮 zgrabnym autobusikiem, a nasz grecki kierowca 鈥 Kostas 鈥 艣mia艂o wje偶d偶a艂 nawet na bardzo w膮skie drogi. Do zwiedzania Peloponezu dodali艣my jeszcze troch臋 Aten, bo tam jest lotnisko. Grupa zebra艂a si臋 w hotelu w Atenach we 艣rod臋 wieczorem, a nast臋pnego ranka rozpocz臋li艣my program krajoznawczy, od wizyty na Akropolu, w艣r贸d t艂umu turyst贸w, co znacznie obni偶a艂o satysfakcj臋 ze zwiedzania. Mimo to 3 godziny sp臋dzone na wzg贸rzu wcale si臋 nie d艂u偶y艂y, w przeciwie艅stwie do wyjechania z centrum zat艂oczonych Aten.
Skierowali艣my si臋 na Peloponez, z przystankiem ko艂o mostu nad Kana艂em Korynckim. Pierwszym zwiedzanym obiektem by艂 Stary Korynt, a raczej cz臋艣膰 tego wielkiego niegdy艣 miasta, odkopana przez archeolog贸w. Wydobyte przy okazji rze藕by czy inne ciekawe obiekty zgromadzono w niewielkim muzeum. Z Koryntu pojechali艣my do Tolo 鈥 niewielkiej miejscowo艣ci wypoczynkowej nad Zatok膮 Argolidzk膮 gdzie w po艂o偶onym blisko morza hotelu mieli艣my zarezerwowane dwa kolejne noclegi.
Na Argolid臋 przeznaczony by艂 kolejny dzie艅. Najpierw Mykeny, opasana cyklopimi murami twierdza na wzg贸rzu, gdzie Schliemann wykopa艂 wspania艂y z艂oty skarb, w tym po艣miertn膮 mask臋, kt贸r膮 (jak si臋 okaza艂o b艂臋dnie) wzi膮艂 za odcisk twarzy Agamemnona. Nieco poni偶ej twierdzy 艣wietnie zachowa艂 si臋 licz膮cy ponad 3300 lat kr贸lewski grobowiec lotosowy, zwany obecnie skarbcem Atreusa, a dawniej grobem Agamemnona. To t臋 budowl臋 odwiedzi艂 blisko 200 lat temu S艂owacki. Nie mog艂em si臋 powstrzyma膰, 偶eby w maj膮cym 艣wietn膮 akustyk臋 wn臋trzu nie zarecytowa膰 fragmentu poematu.
Z Myken pojechali艣my do Epidauros, staro偶ytnego sanktuarium Asklepiosa, kt贸re by艂o te偶 lecznic膮. Najbardziej znanym obiektem tego rozleg艂ego kompleksu jest teatr zbudowany przez Polikleta M艂odszego w IV w p.n.e., ale inne obiekty te偶 s膮 niezwykle ciekawe bo daj膮 wyobra偶enie jak funkcjonowa艂o to centrum religijno-medyczne. Ca艂o艣膰 jest pi臋knie po艂o偶ona w艣r贸d soczystej zieleni, co jest raczej nietypowe dla Peloponezu.
Ostatnim punktem tego dnia by艂o Nafplio, eleganckie i zadbane, po艂o偶one u st贸p dw贸ch pot臋偶nych fortec, rozbudowanych przez Wenecjan. Nafplio by艂o przez kilka lat stolic膮 odrodzonej Grecji i miejscem gdzie zamordowano jej pierwszego prezydenta Kapodistriasa (1831).
Kontynuuj膮c podr贸偶 po Peloponezie pojechali艣my z Tolo do Mistry, opuszczonego bizantyjskiego miasta po艂o偶onego blisko Sparty, na zboczach Tajgetu. Tu dla odmiany znale藕li艣my si臋 w 艣wiecie ko艣cio艂贸w i klasztor贸w, cz臋艣ciowo zrujnowanych, ale z zachowanymi znacznymi partiami fresk贸w, z kt贸rych spogl膮da艂y na nas surowe twarze 艣wi臋tych postaci.
Z Mistry ruszyli艣my przez ziemie staro偶ytnego Lacedemonu do Monemwazji, po艂o偶onej na oblewanej wodami Morza Krete艅skiego skale, po艂膮czonej z l膮dem w膮sk膮 grobl膮. Miasto za艂o偶one przez Bizantyjczyk贸w (VI w n.e.), a po upadku cesarstwa rz膮dzone jeszcze 100 lat przez Wenecjan, by艂o ludne i bogate, podupad艂o i cz臋艣ciowo obr贸ci艂o si臋 w gruzy podczas okupacji tureckiej. Dzisiaj wype艂niaj膮 je tury艣ci, spaceruj膮cy po w膮skich uliczkach, na kt贸rych nie ma samochod贸w, gdy偶 偶aden nie zmie艣ci艂by si臋 w jedynej bramie prowadz膮cej do miasta. Z Monemwazji przejechali艣my na nocleg do Gythio, kolejnego nadmorskiego kurortu po艂o偶onego nad Zatok膮 Lako艅sk膮, u nasady subp贸艂wyspu Mani, 艣rodkowego z trzech 鈥瀙alc贸w鈥, kt贸re Peloponez wysuwa ku po艂udniowi.
Mieszka艅cy Mani s艂yn臋li z zaciek艂ych, krwawych spor贸w mi臋dzy klanami, kt贸re ci膮gn臋艂y si臋 nieraz przez pokolenia, budowali w zwi膮zku z tym mieszkalno-obronne wie偶e, kt贸rych sporo przetrwa艂o w krajobrazie. Szczeg贸lna pod tym wzgl臋dem jest Vathia, po艂o偶ona na wysokim g贸rskim zboczu. Z odleg艂o艣ci wygl膮da niezwykle malowniczo, z bliska jest do艣膰 przygn臋biaj膮ca, opuszczona i zrujnowana. Wida膰, 偶e podj臋to pr贸by rewitalizacji Vathii, ale zapewne pandemia przekre艣li艂a te rachuby i nawet poczynione niedawno inwestycje popad艂y w ruin臋. Dalsza droga z Vathii wiod艂a wzd艂u偶 Zatoki Messe艅skiej, zatrzymali艣my si臋 w rybackiej wiosce Gerolimenas, a nast臋pnie przy bizantyjskich ko艣ci贸艂kach w pobli偶u Platanos. Ko艂o Kardamyli obejrzeli艣my zameczek Mourtzinos, z kt贸rego blank贸w roztaczaj膮 si臋 interesuj膮ce widoki. Mijaj膮c wsp贸艂czesn膮 Kalamat臋 (t臋 od oliwek), dojechali艣my pod wiecz贸r do kolejnego hotelu, gdzie przewidziane by艂y dwa noclegi. By艂 to obiekt po艂o偶ony w pobli偶u miasteczka Methoni, na opadaj膮cym 艂agodnie ku morzu zboczu, niedawno zbudowany, z pi臋knymi widokami i 艣wietn膮 kuchni膮.
Kolejnego dnia operowali艣my w okolicy Methoni. Najpierw pojechali艣my do Pylos, sympatycznego miasteczka z ma艂ym portem i g贸ruj膮c膮 nad miastem twierdz膮 zbudowan膮 przez Turk贸w. Zatoka mi臋dzy Pylos a wysp膮 Sfakteri膮 by艂a miejscem 2 wa偶nych bitew morskich, jednej w staro偶ytno艣ci, podczas wojen peloponeskich, drugiej w 1827, zwanej bitw膮 pod Navarino (tak膮 nazw臋 nosi艂o przez pewien czas Pylos), w kt贸rej zniszczono flot臋 tureck膮. Kila kilometr贸w od Pylos znajduje si臋 niewielka, piaszczysta zatoka o kszta艂cie podkowy, zwana Voidokilia. To miejsce prawdziwie urocze, bez jakichkolwiek urz膮dze艅 wypoczynkowych. Wej艣cie do zatoki flankowane jest przez dwa skaliste wzg贸rza. Wspi臋li艣my si臋 na jedno z nich, strom膮, miejscami ubezpieczon膮 艣cie偶k膮 mijaj膮c po drodze obszern膮 jaskini臋 znan膮 z mitologii jako grota Nestora. Po wspinaczce sp臋dzili艣my jeszcze kilka relaksuj膮cych godzin na pla偶y, k膮pi膮c si臋 w przyjemnie ciep艂ych wodach zatoki. W drodze powrotnej do hotelu zatrzymali艣my si臋 jeszcze w Methoni aby zwiedzi膰 ruiny rozleg艂ej twierdzy zbudowanej przez Wenecjan.
Kolejny dzie艅 przyni贸s艂 najpierw zwiedzanie ruin pa艂acu Nestora, miejsca maj膮cego bezpo艣rednie odniesienie do Odysei. Kompleks jest bardzo dobrze udost臋pniony do zwiedzania. Ogl膮danie z wysokich pomost贸w pozwala na 艂atwe zorientowanie si臋 w rozplanowaniu budowli. Nast臋pnie pojechali艣my do Olimpii. Po drodze pada艂 rz臋sisty deszcz, ale przeszed艂, zanim przyjechali艣my na miejsce. Ten sportowo-religijny kompleks robi du偶e wra偶enie: rozleg艂o艣ci膮, zaplanowaniem, wzniesionymi z rozmachem budowlami, a miejscowe muzeum jest pe艂ne wybitnych dzie艂 sztuki i niezwyk艂ych pami膮tek. Kompleks funkcjonowa艂 przez ponad 1000 lat, a偶 chrze艣cija艅ski cesarz Teodozjusz zakaza艂 igrzysk, jako bezbo偶nych. Z Olimpii pojechali艣my na nocleg do Salianitiki nad Zatok膮 Korynck膮. Z po艂o偶onego nad samym morzem hotelu wida膰 by艂o po drugiej stronie zatoki masyw Parnasu鈥
Do Aten wr贸cili艣my szybko, nadmorsk膮 autostrad膮, a 偶e samoloty do Krakowa i Warszawy odlatywa艂y p贸藕nym popo艂udniem, by艂 jeszcze czas na odwiedzenie dawnego klasztoru Dafni, znanego ze wspania艂ych mozaik i kr贸tkiego odpoczynku w cieniu drzew pobliskiego parku botanicznego Dimidious.
Siedmiodniowa wycieczka przez stulecia dobieg艂a ko艅ca, my艣l臋, 偶e si臋 uda艂a, ale musia艂a te偶 by膰 do艣膰 wyczerpuj膮ca, skoro po艂owa grupy zosta艂a na kolejny tydzie艅 w Grecji, 偶eby wreszcie troch臋 odpocz膮膰鈥.

Nie tylko komentarze

liczba komentarzy: 3

Anka (17-10-2022)
Nasze zdj臋cia grupowe umie艣ci艂am na dropboxie. Mo偶na je pobra膰 korzystaj膮c z linku:

https://www.dropbox.com/sh/wlpfzzh2raftcdv/AAAT2TEvvuBHZqgESEhXmD1xa?dl=0

Anka (22-07-2024)
Zdj臋cia zosta艂y usuni臋te, link nieaktualny.

Joasia (20-10-2022)
bardzo dzi臋kuj臋 za opis wycieczki Piotra, zdj臋cia Ani jak i mo偶liwo艣膰 skopiowania zbiorowych w du偶ej rozdzielczo艣膰. Jestem nuworyszem w Tej grupie st膮d moje pierwsze "dotkni臋cie" tej sprawy. Bardzo dzi臋kuje za ca艂o艣膰, z kt贸rej jestem bardzo zadowolona i co b臋d臋 pami臋ta膰
Joasia

Galeria

COPYRIGHT © ANNA D膭BROWSKA 2008