logo
» Eko-tourist » Wycieczki klubowe » Delta Dunaju 2023

Delta Dunaju 2023

30 maja - 10 czerwca

Wspomnienia

Wyprawa na Delt臋 Dunaju.

nades艂a艂: Piotr
24-06-2023

W tym roku wreszcie uda艂o si臋 zrealizowa膰 zapowiadan膮 ju偶 od kilku lat wycieczk臋 na Delt臋 Dunaju. To szmat drogi. Najpierw 2 dni jechali艣my do Bukaresztu, z przystankiem w Klu偶u na nocleg. Po drodze uda艂o si臋 zobaczy膰 tylko dwa, ale za to wysokiej rangi zabytki. Najpierw monastyr Cozia w dolinie Oltu, jeden z najcenniejszych na Wo艂oszczy藕nie, fundowany jeszcze w XIV w. przez hospodara Mircz臋 Starego, a upi臋kszony z pocz膮tkiem XVIII w. przez Constantina Brancoveanu. Ju偶 na obrze偶ach Bukaresztu obejrzeli艣my po艂o偶ony nad jeziorem kompleks parkowo-pa艂acowy w Mogoszoaia, zbudowany dla C. Brancoveanu, a odnowiony przez ostatniego w艂a艣ciciela ks. Bibescu.
W Bukareszcie, gdzie do艂膮czy艂y osoby, kt贸re przylecia艂y samolotem, mieli艣my 2 noclegi, czyli ca艂y dzie艅 na zwiedzanie miasta. Najpierw by艂 spacer z Ew膮, kt贸ra pokaza艂a nam miasto widziane oczami Polki mieszkaj膮cej tam prawie 30 lat, a potem w臋dr贸wki indywidualne 鈥 popularno艣ci膮 cieszy艂y si臋 zw艂aszcza skansen i ogr贸d botaniczny.
W ramach ostatniego etapu podr贸偶y ku Delcie zatrzymali艣my si臋 przy niezwyk艂ym rezerwacie geologicznym 鈥 鈥瀢ulkanach鈥 b艂otnych ko艂o Buzau 鈥 wydobywaj膮cy si臋 z g艂臋bin gaz wypycha na powierzchni臋 s艂one b艂oto, kt贸re tworzy niewielkie sto偶ki. Dunaj przekroczyli艣my w Braile, jeszcze promem, bowiem zbudowany ostatnio most wisz膮cy nie zosta艂 na razie oddany do u偶ytku. Po przeprawie pojechali艣my dalsze kilkadziesi膮t kilometr贸w do Tulczy, zwanej bram膮 Delty. Nast臋pny dzie艅 przyni贸s艂 pierwsze spotkanie z Delt膮. Rano zaokr臋towali艣my si臋 na dwa ma艂e stateczki i ruszyli艣my na ca艂odniowy rejs. Dunaj by艂 wezbrany i g艂贸wne ramiona nios艂y z pr膮dem silnie zm膮con膮 wod臋, natomiast woda w bocznych kana艂ach by艂a czysta. Najpierw p艂yn臋li艣my ramieniem Tulcza (rami臋 Kilia oddziela si臋 nieco powy偶ej miasta), a nast臋pnie wp艂yn臋li艣my w kana艂 Mila 35, potem jeszcze w臋偶szym kana艂em (Sontea Veche) a偶 do miejsca gdzie w stoj膮cym nad brzegiem, ca艂kiem samotnym gospodarstwie rybackim, mieli艣my posi艂ek. Po drodze obserwowali艣my przyrod臋, zw艂aszcza r贸偶ne gatunki ptak贸w. Po rybnym lunchu zawr贸cili艣my do Tulczy, ale nie ca艂kiem t膮 sam膮 drog膮, gdy偶 wp艂yn臋li艣my na jeziora znajduj膮ce si臋 przy polderze Sireasa. Byli艣my ju偶 b. blisko ramienia Kilia i ukrai艅skiej granicy.
Kolejnego dnia zmienili艣my ca艂kowicie otoczenie przyrodnicze i pojechali艣my w g贸ry! Dok艂adniej do Parku Narodowego Macin, kt贸ry obejmuje najwy偶sze wzniesienia Wy偶yny Dobrud偶y, zwane po rumu艅sku Muntii Macinului. S膮 one zbudowane ze starych, paleozoicznych ska艂 magmowych (granit贸w i innych), cz臋艣ciowo skaliste, a dzi臋ki znacznym wzgl臋dnym r贸偶nicom wysoko艣ci, przekraczaj膮cych 400 m, maj膮 prawdziwie g贸rski krajobraz. Tak偶e pod wzgl臋dem florystycznym jest to teren wyj膮tkowo zr贸偶nicowany. Podjechali艣my do ton膮cej w zieleni i kwiatach miejscowo艣ci Greci sk膮d ambitnie wyszli艣my na najwy偶szy szczyt 鈥 Tutuiatu (Cucujatu) mierz膮cy ca艂e 467 m n.p.m. Poniewa偶 zabra艂o nam to tylko p贸艂 dnia, mielismy jeszcze do艣膰 czasu aby pojecha膰 do Babadag 鈥 miejscowo艣ci, o kt贸rej ma艂o kto by s艂ysza艂, gdyby nie proza Stasiuka. Poza samym 鈥瀊yciem w Babadag鈥 niewiele jest tam ciekawego, z wyj膮tkiem zabytkowego meczetu, pono膰 najstarszego w Rumunii. Za to w pobli偶u Babadagu wznosz膮 si臋 na skalistym wzg贸rzu ruiny bizantyjskiej twierdzy. Twierdza jest 艣wietnym punktem widokowym na ogromne przybrze偶ne jezioro Razim, kt贸re jeszcze w 艣redniowieczu by艂o zatok膮 morsk膮. Widzieli艣my te偶 z niej r贸偶ne gatunki ptak贸w.
Przyszed艂 czas na przeniesienie si臋 do Crisanu 鈥 osady po艂o偶onej w 艣rodku Delty, nad ramieniem Sulina. Mo偶na si臋 do niej dosta膰 tylko wod膮, wi臋c wsiedli艣my na du偶y i powolny statek i pop艂yn臋li, obserwuj膮c brzegi i ruch na tej drodze wodnej 艂膮cz膮cej morze z po艂o偶onymi w g艂臋bi l膮du portami w Tulczy, Braile i Ga艂aczu. Zauwa偶yli艣my miejsce gdzie rami臋 Tulcea rozdziela si臋 na dwa 鈥 Sfantu George i Sulin臋, prowadz膮c膮 prosto do morza.
W Crisanie 艂odzie motorowe wys艂ane z hotelu przewioz艂y nas na drugi brzeg rzeki, gdzie znajdowa艂 si臋 obiekt. By艂o to wygodne i czaruj膮ce miejsce, z dobr膮 kuchni膮, mi艂膮 obs艂ug膮. Mia艂 dost臋p do starorzecza, czy kana艂u z czyst膮 wod膮, a w niedalekiej odleg艂o艣ci na 艂膮kach mo偶na by艂o zaobserwowa膰 liczne gatunki ptak贸w.
Nast臋pnego dnia mieli艣my 2 wycieczki. Najpierw pop艂yn臋li艣my kana艂ami (obserwacje ptak贸w) do po艂o偶onej na obszarze wydm wsi Letea, sk膮d przerobion膮 ci臋偶ar贸wk膮 podwieziono nas do rezerwatu Padurea Letea. Chroni on rosn膮cy pasami na wydmach naturalny las d臋bowy, pe艂en wiekowych drzew. Druga wycieczka by艂a do Suliny 鈥 miasteczka po艂o偶onego u uj艣cia ramienia Dunaju do morza. Wyp艂yn臋li艣my a偶 na Morze Czarne, obserwuj膮c jak wody rzeki zatracaj膮 si臋 w morzu. By艂 te偶 czas na spacer po pla偶y, ale silny wiatr nie zach臋ca艂 do k膮pieli.
Powr贸t do Tulczy, nast臋pnego dnia, zaj膮艂 ok. godziny, poniewa偶 p艂yn臋li艣my szybkimi motor贸wkami. W Tulczy za艂adowali艣my si臋 do autobusu i ruszyli w drog臋. Tym razem przekraczali艣my Dunaj mostem k. miejscowo艣ci Harsova, gdzie na skalistym wzg贸rzu znajduj膮 si臋 pozosta艂o艣ci rzymskiej twierdzy Carsium, miejsce to jest ciekawe tak偶e pod wzgl臋dem przyrodniczym i daje pi臋kny widok na Dunaj. Zrobili艣my tam d艂u偶sz膮 przerw臋, a potem ju偶 prosto do po艂o偶onego u st贸p g贸r Bucegi Busteni, gdzie mieli艣my zaplanowane kolejna dwa noclegi.
Na wycieczk臋 g贸rsk膮 wybrali艣my si臋 w stref臋 reglow膮. W臋drowali艣my le艣nymi 艣cie偶kami i przez malownicze polany, na wysoko艣ci 1400 鈥 1500 m n.p.m. Pogoda by艂a przyjemna, trasa niezbyt m臋cz膮ca 鈥 pe艂ny relaks. Na jednej z polan znale藕li艣my kwitn膮ce narcyze 鈥 wspania艂y widok, niespotykany w naszych g贸rach.
Po tym g贸rskim przerywniku ruszyli艣my w dalsz膮 drog臋 鈥 pierwszy etap prowadzi艂 do Oradei, z przystankiem dla zwiedzenia twierdzy Fogarasz 鈥 a drugi to ju偶 skok do Krakowa.
Delta Dunaju zosta艂a prawie 1500 km za nami, ale jej magiczne pi臋kno b臋dziemy d艂ugo wspomina膰.

Galeria

COPYRIGHT © ANNA D膭BROWSKA 2008