logo
» Eko-tourist » Wycieczki klubowe » Podlasie 2021

Podlasie 2021

19 - 25 wrze艣nia

Wspomnienia

Jesienny urok Podlasia

nades艂a艂: Anka
15-12-2021

Prognoza pogody nie by艂a zach臋caj膮ca, trzeba te偶 by艂o zrezygnowa膰 z Bia艂owie偶y i tatarskiego szlaku. Nic to 鈥 kilkana艣cie os贸b, w tym dwie nowe Klubowiczki, postanowi艂o na prze艂omie lata i jesieni odwiedzi膰 trzy podlaskie parki narodowe.

Wyjechali艣my z Krakowa w niedziel臋 rano i przejechali艣my busem do Warszawy, by zabra膰 jeszcze kilka uczestniczek naszej wyprawy. Ju偶 w komplecie odwiedzili艣my Drohiczyn 鈥 historyczn膮 stolic臋 Podlasia i s艂ynny niegdy艣 o艣rodek rozwoju szkolnictwa na ziemiach wschodnich. I cho膰 to obecnie prowincjonalne miasteczko, to - uroczo po艂o偶one i ciekawe architektoniczne 鈥 jest niezwykle czyste i zadbane. Konieczny tutaj punkt programu to wej艣cie na G贸r臋 Zamkow膮, by z tarasu widokowego podziwia膰 wyj膮tkowo malownicz膮 dolin臋 Bugu. Kolejny przystanek na naszej trasie robimy na 艢wi臋tej G贸rze Grabarce, najwa偶niejszym miejscu kultu religijnego dla wyznawc贸w prawos艂awia w Polsce. Nie da si臋 ukry膰, 偶e atmosfer臋 kontemplacji osady Grabarka-Klasztor niezwykle wzmogli m艂odzi ch贸rzy艣ci z Charkowa, kt贸rzy przepi臋knie za艣piewali polifoniczne pie艣ni przy krzy偶ach wotywnych i w Cerkwi Przemienienia Pa艅skiego. Na nocleg zajechali艣my do sympatycznego Hotelu Arkadia w Ciechanowcu, gdzie czeka艂a na nas pyszna regionalna kolacja.

Poniedzia艂ek zacz臋li艣my od wizyty w Narwia艅skim Parku Narodowym, z niezwykle malowniczymi dzikim krajobrazem. Najpierw w Kurowie zrobili艣my spacer po drewnianej k艂adce w艣r贸d bagien, nast臋pnie przeszli艣my grobl膮 w kierunku s艂ynnego tu Zerwanego Mostu w Kruszewie 鈥 pozosta艂o艣ci carskiej drogi strategicznej na Bia艂ystok. A potem, na p艂ywaj膮cych platformach 鈥 jedynej takiej przeprawie w Polsce, przemierzyli艣my Narwia艅skie Bagna tras膮 Waniewo-艢liwno-Waniewo. Po tej w臋dr贸wce przejazd do Korycin i zwiedzanie unikatowego, prywatnego przedsi臋wzi臋cia 鈥 鈥瀂io艂owego Zak膮tka鈥. To ogromny kompleks agroturystyczny z Podlaskim Ogrodem Zio艂owym, skansenem z karczm膮, zrekonstruowanym drewnianym ko艣cio艂em pw. Matki Boskiej Jagodnej i ekologicznym warzywnikiem. A to i tak nie s膮 jeszcze wszystkie atrakcje tego wyj膮tkowego projektu鈥 Firmowy sklepik (Dary Natury), w kt贸rym mo偶na zaopatrzy膰 si臋 w zio艂a, herbatki, nalewki i wiele innych produkt贸w, by艂 ju偶, niestety, zamkni臋ty. Zdecydowali艣my si臋 zatem na kolacj臋 w urokliwej karczmie, gdzie mo偶na by艂o zje艣膰 tradycyjne podlaskie potrawy, przyprawione regionalnymi zio艂ami oraz degustowa膰 lokalne nalewki.

We wtorek, po wykwaterowaniu, przejechali艣my raptem p贸艂tora kilometra w Ciechanowcu, by znale藕膰 si臋 w niezwyk艂ym miejscu 鈥 Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka, kt贸re znajduje si臋 na terenie zespo艂u pa艂acowo-parkowego, odbudowanej ze zniszcze艅 wojennych dawnej posiad艂o艣ci rodziny Starze艅skich. Muzeum zaskakuje rozmachem, ilo艣ci膮 i r贸偶norodno艣ci膮 zgromadzonych eksponat贸w. Mo偶na tu bardzo interesuj膮co sp臋dzi膰 wiele godzin, w samym skansenie s膮 53 zabytkowe obiekty architektury drewnianej z pe艂nym wyposa偶eniem wn臋trz. Ciekawe wystawy tematyczne, a do tego Muzeum Pisanki, czyli 2600 okaz贸w z ca艂ego 艣wiata! A i patron ca艂ego muzeum niezwyk艂y 鈥 Jan Krzysztof Kluk by艂 ksi臋dzem katolickim i przez d艂ugi czas proboszczem w Ciechanowcu. Jako cz艂owiek o wszechstronnych zainteresowaniach, zas艂yn膮艂 przede wszystkim jako przyrodnik i autor wielu prac, kt贸re stanowi艂y prze艂om w 贸wczesnych polskich naukach przyrodniczych i rolniczych. Po zwiedzeniu muzeum ruszyli艣my na Suwalszczyzn臋, wizytuj膮c po drodze Krain臋 Otwartych Okiennic i unikatowe pod wzgl臋dem architektonicznym oraz zdobniczym obiekty 鈥 podziwiali艣my urokliw膮 wie艣 Cie艂uszki, niebiesk膮 cerkiew w Puch艂ach oraz zielon膮 cerkiew w Trze艣ciance. A potem odwiedzili艣my pi臋knie po艂o偶ony Supra艣l i niezwyk艂e Muzeum Ikon, utworzone na terenie dawnego monasteru. Na nocleg zajechali艣my do Dowspudy, by zakwaterowa膰 si臋 w pi臋knie odnowionej Kordegardzie, czyli zabytkowej przypa艂acowej wartowni hrabiego Paca w dolinie Rospudy. Tak 鈥 tego Paca 鈥瀘d pa艂aca鈥, a ruiny s艂ynnego pa艂acu mieli艣my w zasi臋gu ma艂ego spaceru鈥

W 艣rod臋 ruszyli艣my na podb贸j Wigierskiego Parku Narodowego. Na pocz膮tek Stary Folwark i zwiedzanie znajduj膮cego si臋 tu Muzeum Wigier, malowniczo posadowionego na brzegu jeziora, w budynku dawnej Stacji Hydrobiologicznej. Samo muzeum jest obiektem nowoczesnym, multimedialnym, interesuj膮co przybli偶a wiedz臋 na temat jeziora, historii tego terenu, jego bogactwa przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego. Wigry to nie tylko du偶e jezioro, ale te偶 malownicze pag贸ry, rzeczki, dystroficzne jeziorka, cieniste lasy i s艂ynny zesp贸艂 zabytkowy dawnego eremu kamedu艂贸w. Ruszyli艣my potem w teren 艣cie偶kami edukacyjnymi 鈥濴as鈥 i 鈥濻uchary鈥, mijaj膮c po drodze owe suchary,czyli niewielkie dystroficzne jeziora, kt贸re powoli zarastaj膮 ko偶uchem torfowcowym, tzw. p艂em i otoczone s膮 przez lasy torfowiskowe. Odkrywali艣my na pniach sosny 艣lady spa艂y 偶ywiczarskiej, czyli dawnego pozyskiwania 偶ywicy balsamicznej. S艂u偶y艂a ona do konserwacji drewna, uszczelniania i klejenia, a tak偶e do produkcji lek贸w i kosmetyk贸w oraz balsamacji. A kiedy na pocz膮tku XX wieku intensywnie rozwin膮艂 si臋 przemys艂 produkcji farb i lakier贸w, potrzeba naturalnej 偶ywicy sta艂a si臋 najwi臋ksza. I stoj膮 teraz te drzewa, 鈥瀢ytatuowane鈥 niekiedy nawet z trzech stron鈥 Podziwiali艣my po drodze r贸偶norodne i czasem niesamowite grzyby jadalne i niejadalne, obserwowali艣my liczne 艣lady bytowania bobr贸w. Poznanie terenu u艂atwi艂y k艂adki i pomosty oraz platformy widokowe. Przej艣cie 艣cie偶kami Wigierskiego Parku Narodowego pozwoli艂o nam przyjrze膰 si臋 charakterystycznym dla tego typu ekosystem贸w ro艣linom, czyli bor贸wce bagiennej, bagnu zwyczajnemu czy rosiczce okr膮g艂olistnej. Ten dzie艅 zako艅czyli艣my pi臋knym spacerem wzd艂u偶 brzegu jeziora Wigry.

W czwartek po偶egnali艣my eleganck膮 Kordegard臋 i udali艣my si臋 nad Kana艂 Augustowski 鈥 niezwyk艂e wodne przedsi臋wzi臋cie, kt贸re zaprojektowa艂 Ignacy Pr膮dzy艅ski, potem s艂ynny genera艂. Budowa tego unikatowego kana艂u 鈥 obecnie zabytku i pomnika historii, postanowiona podczas polsko-pruskiej wojny celnej, s艂u偶y膰 mia艂a omini臋ciu pruskich kom贸r celnych przy tranzycie zbo偶a do Gda艅ska. My odwiedzili艣my 艣luz臋 Paniewo, jedyn膮 dwukomorow膮 na Kanale Augustowskim na terenie Polski. Zniszczona podczas II wojny przez polsk膮 dywersj臋 i wielokrotnie potem naprawiana, zosta艂a w ko艅cu ca艂kowicie rozebrana, a nast臋pnie odbudowana z zastosowaniem wsp贸艂czesnych materia艂贸w i technik, lecz z zachowaniem oryginalnego wygl膮du i systemu obs艂ugi. Robi wra偶enie!
A potem niespodzianka 鈥 w jednym z nadle艣nictw mieli艣my mo偶liwo艣膰 zajrze膰 do stacji reintrodukcji g艂uszca, czyli ptaka obj臋tego w Polsce ochron膮 gatunkow膮 艣cis艂膮, bo nara偶onego na wygini臋cie. Nast臋pnie Biebrza艅ski Park Narodowy 鈥 najwi臋kszy park narodowy w Polsce, obejmuj膮cy szerok膮 dolin臋 rzeki Biebrzy. Odbyli艣my pi臋kn膮 piesz膮 wycieczk臋 w okolicy le艣nicz贸wki Grz臋dy, prowadz膮c膮 na Wilcz膮 G贸r臋 i Tch贸rze Grz臋dy z wie偶膮 widokow膮. Po drodze podziwiali艣my surowe, jakby skandynawskie krajobrazy i 艂膮czki chrobotkowe, odkrywali艣my wilcze kupki, ale 艂osie nie chcia艂y nam si臋 pokaza膰鈥 Pokaza艂y si臋 natomiast klucze 偶urawi i mogli艣my wreszcie pos艂ucha膰 s艂ynnego klangoru! Na nocleg przyjechali艣my do pensjonatu Wizna Port 鈥 kolejnego atrakcyjnego i wartego polecenia miejsca na naszej trasie, po艂o偶onego w malowniczej dolinie Narwi.

Pi膮tek rozpocz臋li艣my wczesn膮 pobudk膮 鈥 wyprawa do Carskiej Twierdzy Osowiec wymaga艂a od nas 偶o艂nierskiej dyscypliny. Twierdza znajduje si臋 na terenie jednostki wojskowej, wi臋c wymagane tu s膮: punktualno艣膰, lista obecno艣ci i dokumenty to偶samo艣ci. Zwiedzanie wy艂膮cznie z przewodnikiem i ma to sens. T臋 pot臋偶n膮 fortec臋 w drugiej po艂owie XIX wieku Rosjanie wybudowali w zw臋偶eniu bagien biebrza艅skich, z pi臋knym widokiem na Dolin臋 Biebrzy. By艂a typow膮 twierdz膮 zaporow膮, zaliczan膮 do
najnowocze艣niejszych twierdz 艣wiata, a swoj膮 s艂aw臋 zyska艂a przez fakt, 偶e nigdy nie zosta艂a zdobyta. W czasie I wojny 艣wiatowej dosz艂o tu do dramatycznych wydarze艅: po wielu miesi膮cach obl臋偶enia Niemcy zdecydowali si臋, w celu z艂amania oporu obro艅c贸w twierdzy, u偶y膰 gaz贸w bojowych 鈥 gazowych zwi膮zk贸w chloru i bromu. Wojska rosyjskie nie mia艂y jeszcze wtedy na wyposa偶eniu masek przeciwgazowych, wi臋c skutki tej akcji by艂y straszne. Jednak ku przera偶eniu Niemc贸w, ma艂ej grupie 偶o艂nierzy uda艂o si臋 prze偶y膰 i resztk膮 si艂 wyprowadzi膰 kontratak 鈥 wydarzenie to przesz艂o do historii pod nazw膮 鈥瀉tak umar艂ych鈥 (dla zainteresowanych: kr贸tki film b臋d膮cy pr贸b膮 rekonstrukcji tych wydarze艅 jest dost臋pny na youtube.com). Jednym z nielicznych obro艅c贸w twierdzy, kt贸rzy prze偶yli ci臋偶kie zatrucie gazem by艂 podporucznik W艂adys艂aw Strzemi艅ski 鈥 po wojnie malarz, teoretyk sztuki, pionier awangardy i tw贸rca tzw. powidok贸w. Potem jeszcze kr贸tka wizyta w siedzibie Biebrza艅skiego Parku Narodowego, kt贸ra mie艣ci si臋 w tej samej osadzie Osowiec-Twierdza i wyj艣cie w teren, czyli wycieczka pieszo-autokarowa dooko艂a Basenu Po艂udniowego, z wej艣ciami w g艂膮b bagien po 艣cie偶kach i pomostach. Basen po艂udniowy obejmuje najbardziej naturalny odcinek doliny Biebrzy, osi膮gaj膮cej tu szeroko艣膰 12-15 km. A wi臋c zaliczyli艣my 艢cie偶k臋 D艂uga Luka, Bagno 艁awki, Grobl臋 Honczarowsk膮, s艂ynn膮 Carsk膮 Drog臋 i wie偶臋 widokow膮 w Burzynie z niezwyk艂膮 panoram膮 na ca艂膮 dolin臋 Biebrzy. I tym razem nie uda艂o nam si臋 zobaczy膰 艂osia, ale jest wyt艂umaczenie tej sytuacji: na bagnach odbywa艂o si臋 w艂a艣nie koszenie trzciny, kt贸ra ekspansywnie zarasta jeziora i zagra偶a bior贸偶norodno艣ci. Taki pokos jest szczeg贸lnie potrzebny na chronionych obszarach wodno-b艂otnych, np. w Biebrza艅skim Parku Narodowym s艂u偶y on zagro偶onej wodniczce, rzadkiemu ptaszkowi z rodziny wr贸blowatych. Ale przerobione na kosiarki ratraki ha艂asuj膮, czego 艂osie bardzo nie lubi膮 i chowaj膮 si臋 tam, gdzie cicho. W drodze powrotnej jeszcze post贸j i chwila zadumy na miejscu pami臋ci na G贸rze Str臋kowej, gdzie we wrze艣niu 1939 r. rozegra艂y si臋 dramatyczne wydarzenia zwi膮zane z bohatersk膮 obron膮 Wizny w obliczu przyt艂aczaj膮cej przewagi wroga. W ruinach ostatniego schronu dowodzenia pochowane s膮 szcz膮tki dw贸ch bohater贸w, kt贸rzy do ko艅ca nie opu艣cili swoich pozycji 鈥 kpt. W艂adys艂awa Raginisa i por. Stanis艂awa Brykalskiego. W samej Wiznie znajduje si臋 kilka interesuj膮cych murali po艣wi臋conych tej tematyce. Naszemu powrotowi tego dnia towarzyszy艂y pi臋kne klucze 偶urawi, ale prawdziw膮 wisienk膮 na torcie okaza艂a si臋 wyprawa 艂odzi膮 po Narwi z nadziej膮 na spotkanie bobr贸w. I uda艂o si臋! Wieczorow膮 por膮, cichutcy jak myszki, byli艣my 艣wiadkami przedstawienia jednego aktora 鈥 dorodny b贸br pokaza艂 nam spektakl apetycznego pa艂aszowania kolacji.

A w sobot臋 trzeba si臋 ju偶 by艂o pakowa膰 i w drog臋鈥 Najpierw przejazd do Tykocina 鈥 niegdy艣 miasta kr贸lewskiego, klimatycznego, z pi臋knymi zabytkami i z zachowanym oryginalnym uk艂adem urbanistycznym. Wizyta w pi臋knej Wielkiej Synagodze 鈥 Muzeum Kultury 呕ydowskiej w Tykocinie z bogat膮 ekspozycj膮 bardzo ciekawych judaik贸w przypomnia艂a nam o czasach, gdy mie艣ci艂a si臋 tu druga co do wielko艣ci, po krakowskiej, gmina 偶ydowska w Polsce. Miasto nazywane bywa per艂膮 baroku 鈥 podziwiali艣my tu m.in. bazylikowy ko艣ci贸艂 艢wi臋tej Tr贸jcy oraz pomnik Stefana Czarnieckiego, uznawany za drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy 艣wiecki pomnik w Polsce. Przejechali艣my tak偶e na p贸艂nocny brzeg Narwi, by zwiedzi膰 zrekonstruowany zamek kr贸la Zygmunta Augusta. Na koniec by艂o jeszcze buszowanie na urokliwym, tykoci艅skim ryneczku w艣r贸d stoisk ze smakowitymi, lokalnymi specja艂ami. A potem ju偶 powr贸t.

Impreza bardzo si臋 uda艂a, chocia偶 pogoda nie sprzyja艂a wyprawie, ale na szcz臋艣cie deszcz nie pada艂 w dzie艅. Ubierali艣my si臋 wi臋c ciep艂o, na cebulk臋 i w teren 鈥 realizowa膰 za艂o偶ony program i nie tylko!

Ten r贸偶norodny i ciekawy program opracowa艂 dla nas Piotr razem z Renat膮 Krzy艣ciak- Kosi艅sk膮, dr. n. biologicznych, zoologiem, specjalist膮 od ochrony przyrody i fotografem , kt贸ra jako nasz przewodnik znakomicie poprowadzi艂a wypraw臋 na Podlasie.

Tekst i zdj臋cia przygotowa艂a Viola.

Galeria

COPYRIGHT © ANNA D膭BROWSKA 2008