Cypr 2023
19 - 27 marca
Wspomnienia
Cypryjskie rozmaito艣ci.
nades艂a艂: Piotr24-04-2023
Ko艅c贸wk臋 marca sp臋dzili艣my w tym roku na Cyprze. Do Larnaki uczestnicy (35 os贸b) przylecieli w niedziel臋 trzema r贸偶nymi samolotami, ale o podobnej wieczornej porze. Tego dnia by艂 tylko przejazd do hotelu i wsp贸lna kolacja. W poniedzia艂ek rano pojawi艂a si臋 przewodniczka, pani Ewa z Nikozji, aby nas poprowadzi膰 przez okupowan膮 cz臋艣膰 Cypru. Na linii demarkacyjnej dosiad艂 si臋 jeszcze turecki figurant, 偶eby spe艂ni膰 wymogi tamtejszych przepis贸w. Najpierw pojechali艣my do Famagusty. Po jej 艣redniowiecznej glorii pozosta艂y tylko pot臋偶ne mury obronne i szkielety gotyckich ko艣cio艂贸w tkwi膮ce w艣r贸d niskiej, nieciekawej zabudowy. Nast臋pnie odwiedzili艣my wykopaliska w staro偶ytnej Salaminie, ogl膮daj膮c przede wszystkim kompleks rekreacyjno-kulturalny (gimnazjon, baseny, palestra, teatr itp.). Niedaleko, w kaplicy przy ma艂ym klasztorku znajduje si臋 domniemany gr贸b 艣w. Barnaby, towarzysza pierwszej podr贸偶y misyjnej aposto艂a Paw艂a. Jad膮c na zach贸d osi膮gn臋li艣my g贸rskie pasmo Pentadaktylos i wznosz膮ce si臋 na jednym z skalistych wierzcho艂k贸w ruiny zamku 艣w. Hilariona. Tu akurat przyda艂 si臋 nasz niemy przewodnik poniewa偶 za艂atwi艂, 偶e weszli艣my na teren mimo, 偶e ju偶 mieli zamyka膰. W Nikozji, gdzie nast臋pnie pojechali艣my czeka艂a nas ma艂a niespodzianka, gdy偶 okaza艂o si臋, 偶e pod nasz po艂o偶ony w starym centrum hotel nie da si臋 podjecha膰 autobusem, by艂a to pewna konfuzja, ale w ko艅cu przej艣cie kilkuset metr贸w z baga偶ami nie nastr臋czy艂o powa偶nych problem贸w.
W kolejnym dniu greck膮 cz臋艣膰 Nikozji zwiedzali艣my z p. Ew膮, a do tureckiej, je艣li chodzi o zabytki ciekawszej, udali艣my si臋 indywidualnie, bo inaczej trzeba by znowu zamawia膰 鈥瀗iemego przewodnika鈥. Wczesnym popo艂udniem pojechali艣my z Nikozji w g贸ry Troodos. Po drodze do miejscowo艣ci Kakopetria (gdzie by艂 nocleg) zatrzymali艣my si臋 przy bizantyjskim ko艣ci贸艂ku Asinou k. Nikitari, jednym z 10 wpisanych na list臋 UNESCO. Ko艣ci贸艂ek ten ma najlepiej zachowane polichromie, a do tego mo偶na je fotografowa膰, czego nie da si臋 powiedzie膰 o kolejnym ko艣ci贸艂ku Panagia Podythou k. Galaty. Cz艂owiek, kt贸ry go pilnowa艂 by艂 bardzo mi艂y i pomocny, ale stanowczo zabrania艂 robienia zdj臋膰. By艂o ju偶 p贸藕ne popo艂udnie kiedy zakwaterowali艣my si臋 (jako jedyni) w sporym hotelu i w艂a艣ciwie o zmierzchu wyruszyli艣my na kr贸tki spacer po malowniczej g贸rskiej wiosce. W g贸rach by艂o zimno, noc膮 ledwie kila stopni powy偶ej zera.
G贸rski dzie艅 rozpocz臋li艣my od obejrzenia ko艣ci贸艂ka Agios Nikolaos tis Stegis, po czym, przeje偶d偶aj膮c obok rekultywowanej kopalni odkrywkowej, udali艣my si臋 na g贸rski szlak prowadz膮cy w d贸艂 wzd艂u偶 potoku do Kaledo艅skiego Wodospadu. 艢cie偶ka by艂a bardzo atrakcyjna, a u jej pocz膮tku le偶a艂a jeszcze odrobina 艣niegu. G贸rskimi drogami przejechali艣my do Kalopanayotis aby zobaczy膰 czwarty ko艣ci贸艂ek z listy UNESCO 鈥 Agios Ioannis Lambadistis. Jest on usytuowany po przeciwnej stronie doliny w stosunku do drogi, ale czas przechadzki znacznie skraca zamontowana winda szynowa. Kolejnym sakralnym punktem wycieczki by艂 bogaty i niezwykle zasobny w relikwie klasztor Kykkos, obok kt贸rego pod szczytem g贸ry znajduje si臋 pomnik i mauzoleum arcybiskupa Makariosa, pierwszego prezydenta Cypru. Na koniec dnia mieli艣my jeszcze kr贸tki spacer w Dolinie Cedr贸w, gdzie te pi臋kne drzewa rosn膮 na swoim naturalnym stanowisku. Do hotelu w Pafos dojechali艣my ju偶 po ciemku. W Pafos mieli艣my 3 noclegi, wi臋c zrobili艣my 2 wycieczki w okolicy. Pierwsza zacz臋艂a si臋 od zwiedzania wykopalisk tzw. grob贸w kr贸lewskich (w rzeczywisto艣ci miejscowych bogaczy) po czy pojechali艣my na p贸艂wysep Akamas (park narodowy) do 殴r贸d艂a Afrodyty sk膮d rozpoczyna si臋 pi臋kny, widokowy i atrakcyjny botanicznie szlak o g贸rskim charakterze. W drodze powrotnej zawitali艣my do winnicy na ma艂膮 degustacj臋. Drugiego dnia wycieczk臋 rozpocz臋li艣my od g艂贸wnych wykopalisk w Pafos ze s艂ynnymi mozaikami (obiekt z listy UNESCO), a nast臋pnie udali艣my si臋 do w膮wozu Avakas. Ze wzgl臋du na napraw臋 drogi trzeba by艂o spory kawa艂ek podej艣膰, lecz by艂o warto. W膮w贸z okaza艂 si臋 b. pi臋kny, w przej艣ciu wcale nie banalny, ze sporym strumieniem i bujn膮 ro艣linno艣ci膮.
Z Pafos (by艂 to ju偶 si贸dmy dzie艅 naszej wycieczki) wr贸cili艣my znowu do Larnaki, zwiedzaj膮c po drodze kilka interesuj膮cych miejsc. Najpierw by艂 ko艣ci贸艂 艣w. Paraskewy w Geroskipou 鈥 bizantyjska budowla z 5 kopu艂ami i cennymi malowid艂ami we wn臋trzu, potem Ska艂a Afrodyty, gdzie odwa偶ni za偶ywali morskich k膮pieli. Dalej pojechali艣my do ruin antycznego Kurionu, ogl膮daj膮c najpierw pozosta艂o艣ci sanktuarium Apolla Hylatesa (patrona las贸w) znajduj膮ce si臋 nieco na uboczu, a nast臋pnie wykopaliska bogatych dom贸w, term i 艣wi膮ty艅 w samym mie艣cie. W Kurion r贸wnie偶 odkopano cenne mozaiki. Kolejnym punktem by艂 zamek Kolossi, kt贸rego zwiedzanie przenios艂o nas z kolei w czasy gdy Cypr by艂 艂aci艅skim kr贸lestwem rz膮dzonym przez dynasti臋 Lusignan贸w. Intensywny pod wzgl臋dem krajoznawczym dzie艅 zako艅czyli艣my zwiedzaniem XVIII w. meczetu Hala Sultan Tekke i obserwacjami flaming贸w na s艂onym jeziorze.
Kolejnego dnia, po spacerach w Larnace, pojechali艣my na malowniczy przyl膮dek Greko. Najpierw ogl膮dali艣my skalny 艂uk i park rze藕b w Agia Napa, a nast臋pnie poszli艣my 艣cie偶k膮 przyrodnicz膮 prowadz膮c膮 wzd艂u偶 klif贸w. By艂a to trasa ciekawa botanicznie i obfituj膮ca w pi臋kne widoki. Wycieczk臋 zako艅czyli艣my przy jednej z grot wyp艂ukanych przez morze.
To by艂 zarazem ostatni punkt zwiedzania Cypru, pozosta艂 ju偶 tylko nocleg w hotelu i przejazd nast臋pnego dnia na lotnisko.